ABSOPULSE SWITCHING POWER SUPPLY DCW100-P6429 48 VDC 7 AMP **WARRANTY**

ABSOPULSE SWITCHING POWER SUPPLY DCW100-P6429 48 VDC 7 AMP **WARRANTY**
$70 (USD)
Shipping: US $14.50 FedEx Ground Economy®.
or
Call (260) 387-7910
Description
ABSOPULSE
POWER SUPPLY
**REMOVED IN WORKING CONDITION, WARRANTY IS INCLUDED!!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--INPUT: 48 VDC // 7 AMP--
--OUTPUT: 125 VDC // 0.8 AMP--
CAT# DCW100-P6429
STK # PLC-681
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | ABSOPULSE |
| Model | DCW100-P6429 |
| Condition | Used |
| Nominal Voltage Rating (DC) | 48 V |
| Nominal Current Rating | 7 A |
| Inrush Current Rating | 7 A |
| Installation Area | Indoor |
| Country of Origin | China |





