GE QMR PANELBOARD FUSIBLE DISCONNECT QMR365R 400 AMP 600 VAC 350 HP 3-PHASE

No longer available
GE QMR PANELBOARD FUSIBLE DISCONNECT QMR365R 400 AMP 600 VAC 350 HP 3-PHASE
$415 (USD)
Description
GENERAL ELECTRIC
FUSIBLE QMR DISCONNECT
**REMOVED IN WORKING CONDITION, COMES WITH WARRANTY!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE**
**MISSING LUG SCREWS**
**SCREWS ON BACK BARS MAY NOT BE INCLUDED**
--400 AMP // 600 VAC // 350 HP // TYPE: QMR // 3-PHASE--
TYPE 1 INDOOR ENCLOSURE
PART #: QMR365
STK #
SDGE-39
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS ( UNLESS OTHERWISE NOTED ) THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | GE |
| Model | QMR365R |
| Condition | Used |
| Mounting Style | Panel |
| Operation Method | On/Off |
| Type | Disconnector |
| Current Type | AC |
| Control Style | Switch |
| Maximum Amperage | 400 A |
| Voltage | 551-600 V |
| Current Rating | 351-400 A |
| Number of Poles | 3 |
| Country of Origin | United States |









