GE SAFETY DISCONNECT THN3361 ENCL. TYPE 1 30 AMP 600 VAC 30 HP 3-PHASE 3-POLE

GE SAFETY DISCONNECT THN3361 ENCL. TYPE 1 30 AMP 600 VAC 30 HP 3-PHASE 3-POLE
$95 (USD)
Shipping: US $27.50 USPS Priority Mail®.
or
Call (260) 387-7910
Description
GE
SAFETY DISCONNECT
**REMOVED IN WORKING CONDITION, COMES WITH WARRANTY!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE**
--30 AMP // 600 VAC // 30 HP // TYPE: 1 // 3-PHASE--
PART#:
THN3361
STK#:
SDGE-32
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS ( UNLESS OTHERWISE NOTED ) THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | GE |
| Model | THN3361 |
| Condition | Used |
| Operation Method | On/Off |
| Current Type | AC |
| Type | Disconnector |
| Maximum Amperage | 30 A |
| Voltage | 551-600 V |
| Current Rating | 16-30 A |
| Application | Industrial |
| Suitable For | Interior |











