FUJI ELECTRIC CIRCUIT BREAKER BU3EHV-040L 40 AMP 600 V 3 POLE W/ GUARDS

FUJI ELECTRIC CIRCUIT BREAKER BU3EHV-040L 40 AMP 600 V 3 POLE W/ GUARDS
$114.99 (USD)
Shipping: US $14.00 USPS Priority Mail®.
or
Call (260) 387-7910
Description
FUJI ELECTRIC
CIRCUIT BREAKER
**REMOVED IN WORKING CONDITION, WARRANTY IS INCLUDED!!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--600 VAC // 40 AMP // 3-POLE--
W/ GUARDS
CAT# BU3EHC-040L
STK # MEC-40
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Fuji Electric |
| Model | BU3EHC-040L |
| Condition | Used |
| Operation Method | On/Off |
| Current Type | AC |
| Maximum Amperage | 40 A |
| Voltage | 551-600 V |
| Current Rating | 40A |
| Number of Phases | 3 |
| Number of Poles | 3 |
| Country of Origin | Japan |








