NEW IN BOX EATON HEAVY DUTY SAFETY SWITCH DH221FRK 30 AMP 240 VAC 2-POLE

NEW IN BOX EATON HEAVY DUTY SAFETY SWITCH DH221FRK 30 AMP 240 VAC 2-POLE
$135 (USD)
Shipping: US $28.50 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
EATON
HEAVY DUTY SAFETY SWITCH
**NEW SURPLUS, IN BOX, COMES WITH WARRANTY!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE**
--30 AMP // 240 VAC // 3-POLE--
TYPE 3R ENCLOSURE
PART#:
DH221FRK
STK#:
SDCH-29
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS ( UNLESS OTHERWISE NOTED ) THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Eaton |
| Model | DH221FRK |
| Condition | New |
| Operation Method | On/Off |
| Current Type | AC |
| Type | Disconnector |
| Maximum Amperage | 30 A |
| Voltage | 201-250 V |
| Current Rating | 16-30 A |
| Features | Heavy Duty |
| Country of Origin | United States |















