1 KVA FEDERAL PACIFIC TRANSFORMER SB16N1F SINGLE PHASE PRI: 240V SEC: 32V

1 KVA FEDERAL PACIFIC TRANSFORMER SB16N1F SINGLE PHASE PRI: 240V SEC: 32V
$165 (USD)
Shipping: US $38.00 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
FEDERAL PACIFIC
POWER TRANSFORMER
**NEW SURPLUS, WARRANTY INCLUDED**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE**
--1 KVA // 1-PHASE // 60HZ // 3R ENCLOSURE--
PRIMARY RATING:
--240/120 V @ 4.2/8.3 AMP--
SECONDARY RATING:
--32/16 V @ 31.3/62.5 AMP--
PART #: SB16N1F
STK #
TRANS-310
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS ( UNLESS OTHERWISE NOTED ) THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Federal Pacific |
| Model | SB16N1F |
| Condition | New |
| Power Rating | 1 kVA |
| Primary Voltage Rating (AC) | 240/120 V |
| Type | Power Transformer |
| Number of Phases | 1 |
| Primary Current Rating | 4.2/8.3 A |
| Secondary Voltage Rating (AC) | 32/16 V |
| Maximum Operating Frequency | 60 Hz |
| Secondary Current Rating | 31.3/62.5 A |
| Country of Origin | United States |







