SQUARE D TRANSFORMER 225T3HFCU 225 KVA 3-PHASE PRI: 480 VOLT SEC: 208Y/120 VOLT

SQUARE D TRANSFORMER 225T3HFCU 225 KVA 3-PHASE PRI: 480 VOLT SEC: 208Y/120 VOLT
$4,250 (USD)
or
Call (260) 387-7910
Description
SQUARE D
TRANSFORMER
**REMOVED IN WORKING CONDITION, WARRANTY IS INCLUDED!!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
**BENT TRANSFORMER TOP, SEE PICTURES!**
--225 KVA // 3-PHASE
--
PRIMARY:
--480 VOLT @ 270.6 AMP--
SECONDARY:
--208/120 VOLT @ 624.5 AMP--
CAT# 225T3HFCU
STK # TRANS-366
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Square D |
| Model | 225T3HFCU |
| Condition | Used |
| Primary Voltage Rating (AC) | 480 V |
| Type | Power Transformer |
| Number of Phases | 3 |
| Secondary Voltage Rating (AC) | 208Y/120 V |
| Maximum Operating Frequency | 60 Hz |
| Country of Origin | United States |






