A.O. SMITH CENTURY AC MOTOR F-391909-61 3-PHASE 2 HP 460V 4A 1.15 SF 1155 RPM

A.O. SMITH CENTURY AC MOTOR F-391909-61 3-PHASE 2 HP 460V 4A 1.15 SF 1155 RPM
$135 (USD)
or
Call (260) 387-7910
Description
A.O. SMITH
AC GENERAL PURPOSE MOTOR
**REMOVED IN WORKING CONDITION**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE, WARRANTY INCLUDED**
MOTOR:
--2 HP // 460 VAC // 1155 RPM // 4 AMP--
--1.15 SF // ENCL: EF // NEMA: B // INSUL.: F--
MPN:
F-391909-61
STK:
MAC-88
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Smith |
| Model | CENTURY |
| Condition | Used |
| Full Load Amps | 4 A |
| Rated Load (HP) | 2 |
| NEMA Design Letter | Design B (General Purpose) |
| AC Frequency Rating | 60 Hz |
| Enclosure Type | EF |
| Base RPM | 1155 |
| Shaft Type | Straight |
| Insulation Class | F (Max 311°F) |
| Mounting Type | Base-Mounted |
| Current Type | AC |
| Service Factor | 1.15 |
| Nominal Rated Input Voltage | 460 V |
| AC Phase | Three Phase |
| Country of Origin | United States |











