NIB MEPCO CENTRALAB CAPACITOR 3186FE323U040AMA3 32000 uF -10% +75% 40 VDC

NIB MEPCO CENTRALAB CAPACITOR 3186FE323U040AMA3 32000 uF -10% +75% 40 VDC
$67.50 (USD)
Shipping: US $16.50 UPS Ground Saver.
or
Call (260) 387-7910
Description
MEPCO / CENTRALAB
ELECTROLYTIC CAPACITOR
**NEW OPEN BOX, COMES WITH WARRANTY!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE**
--40-50 VDC // 32,000 uF // -10% TO +75% TOLERANCE
--
PART#:
3186FE323U040AMA3
STK#:
CAP-153
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS ( UNLESS OTHERWISE NOTED ) THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Square D |
| Model | 3186FE323U040AMA3, 195-129-9001, 362-8837-56699 |
| Condition | New |
| Minimum Operating Voltage | 40 V |
| Type | Electrolytic Capacitor |
| Tolerance Rating | -10% +75% |
| Termination Style | Screw |
| Capacitance Rating | 32000 uF |
| Maximum Operating Temperature | 85 °C (185 °F) |
| Maximum Operating Voltage | 50 V |
| Country of Origin | United States |





