ACME SINGLE PHASE TRANSFORMER T-2-53008-S 0.5 KVA PRI: 240X480V SEC: 120/240V

ACME SINGLE PHASE TRANSFORMER T-2-53008-S 0.5 KVA PRI: 240X480V SEC: 120/240V
$62.50 (USD)
Shipping: US $20.00 USPS Ground Advantage®.
or
Call (260) 387-7910
Description
ACME
GENERAL PURPOSE TRANSFORMER
**REMOVED IN WORKING CONDITION, WARRANTY IS INCLUDED!!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--PRIMARY: 240X480 VOLT
--
--SECONDARY: 120/240 VOLT--
--0.5 KVA // SINGLE PHASE // 50/60 HZ--
CAT# T-2-53008-S
STK # TRANS-401
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Acme |
| Model | T-2-53008-S |
| Condition | Used |
| Mounting Style | Wall Mount |
| Primary Voltage Rating (AC) | 240/480 V |
| Type | Power Transformer |
| Minimum Operating Frequency | 50 Hz |
| Current Conversion | AC to AC |
| Number of Phases | 1 |
| Secondary Voltage Rating (AC) | 120/240 V |
| Maximum Operating Frequency | 60 Hz |
| Country of Origin | United States |



