SIEMENS LIMIT SWITCH 3SE3-243-0XX40 500 VAC 4 AMP **WARRANTY INCLUDED**

SIEMENS LIMIT SWITCH 3SE3-243-0XX40 500 VAC 4 AMP **WARRANTY INCLUDED**
$42.50 (USD)
Shipping: US $9.85 USPS Ground Advantage®.
or
Call (260) 387-7910
Description
SIEMENS
LIMIT SWITCH
**REMOVED IN WORKING CONDITION, WARRANTY IS INCLUDED!!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--4 AMP // 500 VAC
--
CAT# 3SE3-243-0XX40
STK # SW-78 // RE-654
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Siemens |
| Model | 3SE3-243-0XX40 |
| Condition | Used |
| Current Type | AC/DC |
| Maximum Amperage | 4 A |
| Number of Phases | 3 |
| Current Rating | 4 A |
| Coil Voltage | 230 V |
| Fuse Type | Switch |
| Application | Electronics, Industrial |
| Suitable For | Interior |




