GOULD SHAWMUT AMPTRAP A6K300R 300 AMP 600 VAC RK-1 **WARRANTY INCLUDED**

GOULD SHAWMUT AMPTRAP A6K300R 300 AMP 600 VAC RK-1 **WARRANTY INCLUDED**
$67.50 (USD)
Shipping: US $7.50 FedEx Ground Economy®.
or
Call (260) 387-7910
Description
SHAWMUT-GOULD
AMP-TRAP FUSE
**USED CONDITION, WARRANTY IS INCLUDED!!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--100 AMP // 600 VAC--
CAT# A6K300R
STK # FUS-327
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Gould Shawmut |
| Model | A6K300R |
| Condition | Used |
| Current Type | AC |
| Type | Electrical Fuse |
| Maximum Amperage | 300 A |
| Voltage | 551-600 V |
| Number of Phases | 3 |
| Current Rating | 91-100 A |
| Application | Industrial |
| Suitable For | Interior |
| Country of Origin | United States |



