NEW SURPLUS BUSSMANN FAST-ACTING LIMITRON FUSE KTN-R-400 400A 250 VAC LOT OF 3

NEW SURPLUS BUSSMANN FAST-ACTING LIMITRON FUSE KTN-R-400 400A 250 VAC LOT OF 3
$244.99 (USD)
Shipping: US $12.00 FedEx Ground Economy®.
or
Call (260) 387-7910
Description
BUSSMANN
LOT OF 3 LIMITRON FUSE
**NEW SURPLUS, WARRANTY IS INCLUDED!!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--400 AMP // 250 VAC--
--CURRENT LIMITING // FAST ACTING--
HRC-I FUSE
CLASS: RK1
CAT# KTN-R-400
STK # FUS-328
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Bussmann |
| Model | KTN-R-400 |
| Condition | New |
| Fuse Speed | Fast-Acting (F) |
| Current Type | AC |
| Type | Electrical Fuse |
| Maximum Amperage | 400 A |
| Voltage | 201-250 V |
| Current Rating | 91-100 A |
| Fuse Classification | Current-Limiting |
| Fuse Type | Cartridge-Type High Rupturing Capacity (HRC) |
| Application | Industrial |
| Country of Origin | United States |






