SQUARE D TYPE 1 CIRCUIT BREAKER ENCLOSURE KA225S FOR KAL FAL BREAKERS 225A 600V

SQUARE D TYPE 1 CIRCUIT BREAKER ENCLOSURE KA225S FOR KAL FAL BREAKERS 225A 600V
$149.99 (USD)
Shipping: US $28.00 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
SQUARE D
CIRCUIT BREAKER ENCLOSURE
**REMOVED IN WORKING CONDITION, 30 DAY WARRANTY INCLUDED!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--TYPE 1 // 600 VAC // 225 AMP--
SUITABLE FOR KAL & FAL BREAKERS
CAT#:
KA225S
STK#:
ENCL-43
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Square D |
| Model | KA225S |
| Condition | Used |
| Operation Method | On/Off |
| Current Type | AC |
| Maximum Amperage | 225 A |
| Voltage | 551-600 V |
| Number of Phases | 3 |
| Current Rating | 1-225 A |
| Application | Industrial |
| Suitable For | Interior |
| Country of Origin | United States |







