(LOT OF 3) EATON CONTACTOR C25DND330 SER. C1 30 AMP 600 VAC 15 HP 40 AMP/RES

(LOT OF 3) EATON CONTACTOR C25DND330 SER. C1 30 AMP 600 VAC 15 HP 40 AMP/RES
$24.50 (USD)
Shipping: US $12.50 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
CUTLER HAMMER
CONTACTOR
LOT OF 3
**REMOVED IN WORKING CONDITION, SEE PICTURES!**
**30 DAY WARRANTY INCLUDED!**
--30 AMP // 40 AMP/RES // 600 VAC--
--COIL VOLTAGE: 104-120 VAC--
CAT#: C25DND330
STK:
CCH-123
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Eaton |
| Model | C25DND330 |
| Condition | Used |
| Current Type | AC |
| Full Load Amperage Rating | 30 |
| Maximum Amperage | 30 A |
| Horsepower | 15 hp |
| Number of Phases | 3 |
| Coil Voltage | 104/120 V |
| Current Rating | 30 A |
| Number of Poles | 3 |








