ITE HEAVY DUTY VACU-BREAK ENCLOSED SWITCH SN-425 NEMA 1 400 AMP 240 VAC

ITE HEAVY DUTY VACU-BREAK ENCLOSED SWITCH SN-425 NEMA 1 400 AMP 240 VAC
$625 (USD)
or
Call (260) 387-7910
Description
SIEMENS // ITE
HEAVY DUTY VACU-BREAK SWITCH
**REMOVED IN WORKING CONDITION, WARRANTY IS INCLUDED!!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--3-PHASE // 240 VAC // 400 AMP // 50 HP
--
NEMA 14 ENCLOSURE
CAT# SN-425
STK # SDSM-56
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | ITE |
| Model | SN-425 |
| Condition | Used |
| Operation Method | On/Off |
| Current Type | AC |
| Type | Disconnector |
| Maximum Amperage | 400 A |
| Voltage | 240 V |
| Current Rating | 400 A |
| Features | Heavy Duty |
| Number of Poles | 3 |
| Application | Industrial |
| Suitable For | Exterior, Wall |
| Country of Origin | United States |








