GE TYPE 1 ENCLOSED SAFETY SWITCH TH3361 MODEL: 7 30 AMP 600 VAC 20 HP *WARRANTY*

GE TYPE 1 ENCLOSED SAFETY SWITCH TH3361 MODEL: 7 30 AMP 600 VAC 20 HP *WARRANTY*
$45 (USD)
Shipping: US $28.00 FedEx Ground / FedEx Home Delivery®.
or
Call (260) 387-7910
Description
GENERAL ELECTRIC
ENCLOSED SAFETY DISCONNECT
**GREAT CONDITION, WITH 30 DAY WARRANTY!**
SEE PICTURES FOR DETAILS!
--600 VAC // 30 AMP // 20 HP // 3-POLE
--
ENCLOSURE TYPE 1
CAT#: TH3361
STK#: SDGE-31
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | GE |
| Model | 7 |
| Condition | Used |
| Mounting Style | Wall |
| Interruption Type | Switch |
| Maximum Amperage | 30 A |
| Current Rating | 30 A |
| Suitable For | Wall |
| Operation Method | On/Off |
| Type | SAFETY SWITCH |
| Control Style | Switch |
| Voltage | 551-600 V |
| Features | Heavy Duty |
| Number of Poles | 3 |
| Application | Industrial |
| Voltage Rating (AC) | 600 VAC |
| Country of Origin | United States |












