SIEMENS FUSIBLE HEAVY DUTY DISCONNECT HF368R 1200 AMP 600 VOLT 3-PHASE NEMA 3R

SIEMENS FUSIBLE HEAVY DUTY DISCONNECT HF368R 1200 AMP 600 VOLT 3-PHASE NEMA 3R
$7,100 (USD)
or
Call (260) 387-7910
Description
SIEMENS
FUSIBLE HEAVY DUTY SAFETY DISCONNECT
**REMOVED IN WORKING CONDITION, WARRANTY IS INCLUDED!!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--3-PHASE // 600 VAC // 1200 AMP // 500 HP
--
NEMA 3R ENCLOSURE
CAT# HF368R
STK # SDSM-55
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Siemens |
| Model | HF368R |
| Condition | Used |
| Operation Method | On/Off |
| Current Type | AC |
| Type | Disconnector |
| Maximum Amperage | 1200 A |
| Voltage | 551-600 V |
| Current Rating | 1200 A |
| Features | Heavy Duty |
| Number of Poles | 3 |
| Application | Industrial |
| Suitable For | Exterior, Wall |








