SQUARE D CIRCUIT BREAKER ENCLOSURE P1200AWK NEMA 3R, 5, 12 1200 AMP

SQUARE D CIRCUIT BREAKER ENCLOSURE P1200AWK NEMA 3R, 5, 12 1200 AMP
$1,999.99 (USD)
or
Call (260) 387-7910
Description
SQUARE D
CIRCUIT BREAKER ENCLOSURE
**REMOVED IN WORKING CONDITION, WARRANTY IS INCLUDED!!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--3-PHASE // 600 VAC // 1200 AMP
--
NEMA 3R/5/12 ENCLOSURE
CAT# P1200AWK
STK # SDSQ-139-B
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Square D |
| Model | P1200AWK |
| Condition | Used |
| Operation Method | On/Off |
| Current Type | AC/DC |
| Type | Disconnector |
| Maximum Amperage | 1200 A |
| Voltage | 551-600 V |
| Current Rating | 1200 A |
| Features | Heavy Duty |
| Number of Poles | 3 |
| Application | Industrial |
| Suitable For | Exterior, Wall |
| Country of Origin | United States |







