ITE DISCONNECT FUSIBLE SAFETY SWITCH SN423 240VAC 30HP 100A **WARRANTY**

ITE DISCONNECT FUSIBLE SAFETY SWITCH SN423 240VAC 30HP 100A **WARRANTY**
$65 (USD)
Shipping: US $28.00 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
ITE
DISCONNECT FUSIBLE SAFETY SWITCH
CAT#: SN423
--100 AMP // 240 VAC // 3 POLE // 30HP--
*** GREAT CONDITION SEE PICTURES ***
STK #: SDSM-27
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | ITE |
| Model | SN423 |
| Condition | Used |
| Voltage Rating (AC) | 240 VAC |
| Current Rating | 100 A |
| Maximum Amperage | 100 A |
| Voltage Rating (DC) | 250 VDC |
| Voltage | 201-250 V |
| Country of Origin | United States |








