SQUARE D CLASS 8903 TYPE LXG 30 SERIES B CONTACTOR / STARTER ENCLOSURE 12 X 7.25

SQUARE D CLASS 8903 TYPE LXG 30 SERIES B CONTACTOR / STARTER ENCLOSURE 12 X 7.25
$95 (USD)
Shipping: US $18.50 FedEx Ground / FedEx Home Delivery®.
or
Call (260) 387-7910
Description
SQUARE D CONTACTOR / STARTER ENCLOSURE
**GREAT CONDITION! COMPLETE WITH PERFORATED BACKER PLATE**
TYPE:
LXG 30
CLASS:
8903
OVERALL
--
12" X 7.25" X 6" DEEP
--
SERIES:
B
STK # ENCL-10
WE ARE ONE OF THE NATIONS
LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED
INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1
SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING
WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR
EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR
PRODUCTS
(
UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL
ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Square D |
| Model | LXG 30 |
| Condition | Used |
| Length | 7.25" |
| Material | Steel |
| Width | 6" |
| Features | Waterproof |
| NEMA Enclosure Rating | Type 1 |
| Height | 12" |
| Type | Enclosure |
| Country of Origin | United States |











