10 AMP ITE BREAKER EE3-B010 240 VAC 3 POLE **WARRANTY INCLUDED**

10 AMP ITE BREAKER EE3-B010 240 VAC 3 POLE **WARRANTY INCLUDED**
$114.99 (USD)
Shipping: US $12.75 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
ITE
CIRCUIT BREAKER
**REMOVED IN WORKING CONDITION, SEE PICTURES!**
**30 DAY WARRANTY INCLUDED!**
--10 AMP // 240 VAC // 3-POLE--
CAT#:
EE3-B010
STK:
BSM-28
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | ITE |
| Model | EE3-B010 |
| Condition | Used |
| Number of Gangs | 6 |
| Number of Throws | 1 |
| Number of Positions | 3 |
| Maximum Amperage | 10 A |
| Current Rating | 10 A |
| Number of Phases | 3 |
| Operation Method | On/Off |
| Current Type | AC |
| Contact Configuration | Triple Pole Single Throw (3PST) |
| Voltage | 201-250 V |
| Number of Poles | 3 |





