HOFFMAN TYPE 4, 12 IP66 ENCLOSURE LWC23116 12" X 9" X 6" **WARRANTY INCLUDED**

HOFFMAN TYPE 4, 12 IP66 ENCLOSURE LWC23116 12" X 9" X 6" **WARRANTY INCLUDED**
$185 (USD)
Shipping: US $17.50 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
HOFFMAN
TYPE 4, 12, IP66 ENCLOSURE
RATED DUST AND WATER PROOF
**REMOVED FROM FACTORY! 30 DAY WARRANTY**
CAT#: LWC233116
--12.2" X 9.06"
X 6.1"
--
--310 mm X 230 mm X 155 mm--
STK # ENCL-29
WE ARE ONE OF THE NATIONS
LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED
INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1
SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING
WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR
EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR
PRODUCTS
(
UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL
ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Hoffman |
| Model | LWC233116 |
| Condition | Used |
| Color | Gray |
| Material | MILD STEEL |
| Item Length | 310 mm |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| Suitable For | Wall |
| Type | Enclosure |
| Length | 9.06"" |
| IP Rating | IP66 |
| Item Height | 155 mm |
| Number in Pack | 1 |
| Height | 12.2" |
| Features | Waterproof |
| Box Shape | Rectangular |
| Width | 6.1" |
| Application | Industrial |
| Finish | POWDER COATED |
| Item Width | 230 mm |










