NEW SURPLUS HOFFMAN TYPE 4, 12 ENCLOSURE CSD12126 12" X 12" X 6" **WARRANTY**

NEW SURPLUS HOFFMAN TYPE 4, 12 ENCLOSURE CSD12126 12" X 12" X 6" **WARRANTY**
$265 (USD)
Shipping: US $17.50 FedEx Ground / FedEx Home Delivery®.
or
Call (260) 387-7910
Description
HOFFMAN
TYPE 4, 12, IP66 ENCLOSURE
RATED DUST AND WATER PROOF
**NEW SURPLUS! 30 DAY WARRANTY**
CAT#: CSD12126
--12" X 12"
X 6"
--
--305 mm X 305 mm X 152 mm--
STK # ENCL-28
WE ARE ONE OF THE NATIONS
LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED
INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1
SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING
WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR
EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR
PRODUCTS
(
UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL
ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Hoffman |
| Model | CSD12126 |
| Condition | New |
| Color | Gray |
| Material | MILD STEEL |
| Item Length | 305 mm |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| Suitable For | Wall |
| Type | Enclosure |
| Length | 12"" |
| IP Rating | IP66 |
| Item Height | 152 mm |
| Number in Pack | 1 |
| Height | 12" |
| Features | Waterproof |
| Box Shape | Rectangular |
| Width | 6" |
| Application | Industrial |
| Finish | POWDER COATED |
| Item Width | 305 mm |
| Country of Origin | United States |







