EATON CURRENT TRANSFORMER 7-ASHT-501 500:5A 50-400 HZ **WARRANTY**

EATON CURRENT TRANSFORMER 7-ASHT-501 500:5A 50-400 HZ **WARRANTY**
$42.50 (USD)
Shipping: US $12.50 FedEx Ground Economy®.
or
Call (260) 387-7910
Description
EATON
CURRENT TRANSFORMER
**REMOVED IN WORKING CONDITION, WARRANTY IS INCLUDED!!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--500:5 AMP // 50-400 HZ--
CAT# 7-ASHT-501
STK#: CT-322 // CT-270
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Eaton |
| Model | 7-ASHT-501 |
| Condition | Used |
| Minimum Operating Frequency | 50 Hz |
| Number of Phases | 3 |
| Primary Current Rating | 500 A |
| Maximum Operating Frequency | 400 Hz |
| Secondary Current Rating | 5 A |
| Turns Ratio | 500:5 |



