LOT OF 3 WICC CURRENT TRANSFORMER MW0125.1-L12 300:0.1 AMP 025-21173-009

LOT OF 3 WICC CURRENT TRANSFORMER MW0125.1-L12 300:0.1 AMP 025-21173-009
$67.50 (USD)
Shipping: US $14.50 FedEx Ground Economy®.
or
Call (260) 387-7910
Description
WICC
CURRENT TRANSFORMERS
**REMOVED IN WORKING CONDITION, WARRANTY IS INCLUDED!!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--300:0.1 AMP RATIO // 50-400 HZ--
LOT OF 3
CAT# MW0125.1-L12
STK#: CT-318
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | WICC |
| Model | MW0125.1-L12 |
| Condition | Used |
| Minimum Operating Frequency | 50 Hz |
| Number of Phases | 3 |
| Primary Current Rating | 300 A |
| Maximum Operating Frequency | 400 Hz |
| Secondary Current Rating | 0.1 A |
| Turns Ratio | 300:0.1 |




