INSTRUMENT TRANSFORMERS CURRENT TRANSFORMER 561-122 75C149640P036 1200:5 600V

INSTRUMENT TRANSFORMERS CURRENT TRANSFORMER 561-122 75C149640P036 1200:5 600V
$89.95 (USD)
Shipping: US $16.50 FedEx Ground Economy®.
or
Call (260) 387-7910
Description
INSTRUMENT TRANSFORMERS
CURRENT TRANSFORMER
**REMOVED IN WORKING CONDITION, WARRANTY IS INCLUDED!!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--1200:5 A // 50-400 HZ // 600 VOLT
--
CAT#
561-122 // 75C149640P036
STK # CT-124
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | INSTRUMENT TRANSFORMERS |
| Model | 561-122, 75C149640P036 |
| Condition | Used |
| Primary Voltage Rating (AC) | 600 V |
| Minimum Operating Frequency | 50 Hz |
| Number of Phases | 3 |
| Maximum Operating Frequency | 400 Hz |
| Turns Ratio | 1200:5 |




