LOT OF 6 CR MAGNETICS CURRENT TRANSFORMER 5000T CR5RL-5000T 600 VOLT 50-400 HZ

LOT OF 6 CR MAGNETICS CURRENT TRANSFORMER 5000T CR5RL-5000T 600 VOLT 50-400 HZ
$149.99 (USD)
Shipping: US $16.00 FedEx Ground Economy®.
or
Call (260) 387-7910
Description
CR MAGNETICS
CURRENT TRANSFORMER
**USED CONDITION, WARRANTY IS INCLUDED!!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--600 VAC // 50-400 HZ--
CAT# CR5RL-5000T
STK # CT-287
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | CR Magnetics |
| Model | CR5RL-5000T |
| Condition | Used |
| Primary Voltage Rating (AC) | 600 V |
| Minimum Operating Frequency | 50 Hz |
| Number of Phases | 3 |
| Maximum Operating Frequency | 400 Hz |
| Country of Origin | United States |




