EBM ENCLOSED FAN R2E220-AE86-13 M2E086-BF 230 VAC 85 WATT 2750 RPM SINGLE-PHASE

EBM ENCLOSED FAN R2E220-AE86-13 M2E086-BF 230 VAC 85 WATT 2750 RPM SINGLE-PHASE
$214.99 (USD)
Shipping: US $28.00 FedEx Ground Economy®.
or
Call (260) 387-7910
Description
EBM-PAPST
CURRENT TRANSFORMER
**USED CONDITION, WARRANTY IS INCLUDED!!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--230 VAC // 2750-3110 RPM // SINGLE PHASE // 50/60 HZ--
--MOTOR: M2E086-BF
CAT# R2E220-AE86-13
STK # FAN-100
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | ebm-papst |
| Model | R2E220-AE86-13 |
| Condition | Used |
| Type | Axial Fan |
| Power Source | Corded Electric |
| Item Diameter | 9 in |
| Voltage | 230 V |
| Amperage | 0.85 A |
| Power Phase | 1 Phase |




