(1) SQUARE D CONTACTOR 8910DPA23 25 AMP 600 VOLT 3-PHASE 10 HP COIL: 120V

(1) SQUARE D CONTACTOR 8910DPA23 25 AMP 600 VOLT 3-PHASE 10 HP COIL: 120V
$39.95 (USD)
Shipping: US $11.50 FedEx Ground / FedEx Home Delivery®.
or
Call (260) 387-7910
Description
SQUARE D
CONTACTOR
**GREAT SHAPE WITH WARRANTY INCLUDED!**
**REMOVED IN WORKING CONDITION!**
--25 AMP // 600 VAC // 3 PHASE--
110-120V COIL
MODEL: 8910DPA23
STK: MEC-344
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Square D |
| Model | 8910DPA23 |
| Condition | Used |
| Current Type | AC |
| Maximum Amperage | 25 A |
| Horsepower | 10 hp |
| NEMA Size | Not NEMA Rated |
| Coil Voltage | 120 V |
| Current Rating | 25 A |
| Number of Phases | 3 |
| Number of Poles | 3-Pole |
| Features | General Purpose |
| Country of Origin | United States |






