LS CONTACTOR MC-32A 600V 50A 25HP 3-POLE 3-PHASE COIL: 120V

LS CONTACTOR MC-32A 600V 50A 25HP 3-POLE 3-PHASE COIL: 120V
$39.95 (USD)
Shipping: US $11.50 UPS Ground Saver.
or
Call (260) 387-7910
Description
LS
CONTACTOR
**REMOVED IN WORKING CONDITION! 30 DAY WARRANTY INCLUDED!**
**HIGHER QUALITY PICTURES CAN BE PROVIDED UPON REQUEST!**
--600 VOLT // 50 AMP // 3-POLE // 3-PHASE--
COIL: 120V
P/N:
MC-32A
STK #
CMI-98
WE ARE ONE OF THE NATIONS
LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED
INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1
SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING
WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR
EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR
PRODUCTS
(
UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL
ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | LS |
| Model | MC-32A, MC32A |
| Condition | Used |
| Current Type | AC |
| Maximum Amperage | 50 A |
| Contact Configuration | 3PST-NO |
| NEMA Size | Not NEMA Rated |
| Horsepower | 25 hp |
| Number of Phases | 3 |
| Current Rating | 50 A |
| Number of Poles | 3-Pole |
| IEC Utilization Category | AC-3 |
| Country of Origin | India |





