LOT OF 2 HOMER CONTACTOR XMC0-252-EBBC E-011B 25 AMP 600 VOLT 3-POLE COIL: 24V

LOT OF 2 HOMER CONTACTOR XMC0-252-EBBC E-011B 25 AMP 600 VOLT 3-POLE COIL: 24V
$32.50 (USD)
Shipping: US $10.00 USPS Priority Mail®.
or
Call (260) 387-7910
Description
HOMER
CONTACTOR
**REMOVED IN WORKING CONDITION**
**
30 DAY WARRANTY INCLUDED, SEE PICTURES**
--25 AMP // 600 VAC // 3-PHASE--
COIL: 24V
MODEL: XMC0-252-EBBC
STK: CMI-285
WE ARE ONE OF THE NATIONS
LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED
INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1
SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING
WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR
EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR
PRODUCTS
(
UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL
ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | HOMER |
| Model | XMC0-252-EEBC, E-011B |
| Condition | Used |
| Current Type | AC |
| Type | Definite Purpose Contactor |
| Maximum Amperage | 25 A |
| Coil Voltage | 24 V |
| Current Rating | 25 A |
| Number of Phases | 3 |
| Number of Poles | 3-Pole |





