(1) GE CONTACTOR 25 AMP 35 RES 600V 3 PHASE 110-120V COIL MODEL: CR153B052ABB

(1) GE CONTACTOR 25 AMP 35 RES 600V 3 PHASE 110-120V COIL MODEL: CR153B052ABB
$29.99 (USD)
Shipping: US $11.00 USPS Priority Mail®.
or
Call (260) 387-7910
Description
GENERAL ELECTRIC
CONTACTOR
**GOOD USED SHAPE, TESTED @ 120 VAC WITH WARRANTY!**
**REMOVED IN WORKING CONDITON!*
--25 AMP // 35 RES // 600V // 3 PHASE--
110-120V COIL
MODEL: CR153B052ABB
STK: MEC-717
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | GE |
| Model | CR153B052ABB |
| Condition | New |
| Current Type | AC |
| Maximum Amperage | 25 A |
| Current Rating | 25 A |
| Coil Voltage | 110/120 V |
| Number of Phases | 3 |
| Number of Poles | 3-Pole |




