SUPCO CONTACTOR DP601203 600 VAC 30 HP 60 AMP COIL: 120 VAC

SUPCO CONTACTOR DP601203 600 VAC 30 HP 60 AMP COIL: 120 VAC
$27.50 (USD)
Shipping: US $12.00 UPS Ground.
or
Call (260) 387-7910
Description
SUPCO
CONTACTOR
**GOOD CONDITION, COMES WITH WARRANTY, CHECK PICTURES!**
**BUY WITH CONFIDENCE**
--60 AMP // 600 VAC // 30 HP // 120 CONTROL VOLT--
CAT#: DP601203
STK#: CMI-235
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | SUPCO |
| Model | DP601203 |
| Condition | Used |
| Type | Definite Purpose Contactor |
| Current Type | AC |
| Maximum Amperage | 75 A |
| Horsepower | 30 hp |
| Current Rating | 60 A |
| Coil Voltage | 110/120 V |
| Number of Poles | 3-Pole |
| Country of Origin | China |








