BREAKERS UNLIMITED CONTACTOR BUC338UMM20 600 VAC 30 AMP 20 HP **WARRANTY**

BREAKERS UNLIMITED CONTACTOR BUC338UMM20 600 VAC 30 AMP 20 HP **WARRANTY**
$27.50 (USD)
Shipping: US $12.00 FedEx Ground Economy®.
or
Call (260) 387-7910
Description
BREAKERS UNLIMITED
CONTACTOR
**REMOVED IN WORKING CONDITION, WARRANTY IS INCLUDED!!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--600 VAC // 30 AMP // 3-POLE
--
CAT# BUC338UMM20
STK # CMI-298
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | BREAKERS UNLIMITED |
| Model | BUC338UMM20 |
| Condition | Used |
| Current Type | AC |
| Type | Definite Purpose Contactor |
| Maximum Amperage | 30 A |
| Horsepower | 20 hp |
| Number of Phases | 3 |
| Coil Voltage | 110/120 V |
| Current Rating | 30 A |
| Number of Poles | 3-Pole |
| Country of Origin | China |





