RAM CONTROL RELAY RIA2DN40 10 AMP 750 VOLT COIL: 120V **LOT OF 2**

RAM CONTROL RELAY RIA2DN40 10 AMP 750 VOLT COIL: 120V **LOT OF 2**
$27.50 (USD)
Shipping: US $12.00 FedEx Ground Economy®.
or
Call (260) 387-7910
Description
RAM INDUSTRIES
CONTROL RELAY
**REMOVED IN WORKING CONDITION, WARRANTY IS INCLUDED!!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--750 VOLT // 10 AMP
--
CAT# RIA2DN40
STK # CMI-299
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | RAM |
| Model | RIA2DN40 |
| Condition | Used |
| Current Type | AC |
| Type | Definite Purpose Contactor |
| Maximum Amperage | 10 A |
| Number of Phases | 3 |
| Coil Voltage | 110/120 V |
| Current Rating | 10 A |
| Number of Poles | 3-Pole |







