FASCO CONTACTOR 30F030 40 AMP 600 VOLT 3-PHASE 3-POLE COIL: 110/120 VOLT

FASCO CONTACTOR 30F030 40 AMP 600 VOLT 3-PHASE 3-POLE COIL: 110/120 VOLT
$27.50 (USD)
Shipping: US $9.50 FedEx Ground Economy®.
or
Call (260) 387-7910
Description
FASCO
CONTACTOR
**REMOVED IN WORKING CONDITION, WARRANTY IS INCLUDED!!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--40 AMP // 600 VAC // 3-POLE // 3-PHASE--
COIL: 110/120 VOLT
CAT# 30F030
STK # CMI-322
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | FASCO |
| Model | 30F030 |
| Condition | Used |
| Type | Definite Purpose Contactor |
| Current Type | AC |
| Maximum Amperage | 40 A |
| Number of Phases | 3 |
| Current Rating | 40 A |
| Coil Voltage | 110/120 V |
| Number of Poles | 3-Pole |






