FURNAS CONTACTOR 42CF35AJBCE L38-579 600 VAC 40 AMP 20 HP COIL: 24 VOLT

FURNAS CONTACTOR 42CF35AJBCE L38-579 600 VAC 40 AMP 20 HP COIL: 24 VOLT
$32.50 (USD)
Shipping: US $11.50 FedEx Ground Economy®.
or
Call (260) 387-7910
Description
FURNAS
CONTACTOR
**REMOVED IN WORKING CONDITION, WARRANTY IS INCLUDED!!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--40 AMP // 600 VAC // 3-POLE // 3-PHASE--
COIL: 24 VOLT
CAT# 42CF35AJBCE // L38-579
STK#: CMI-307
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Furnas |
| Model | 42CF35AJBCE, L38-579 |
| Condition | Used |
| Type | Definite Purpose Contactor |
| Current Type | AC |
| Maximum Amperage | 40 A |
| Horsepower | 20 hp |
| Number of Phases | 3 |
| Current Rating | 40 A |
| Coil Voltage | 24 V |
| Number of Poles | 3-Pole |









