SQUARE D SAFETY SWITCH D324N SER. E3 TYPE 1 ENCL. 200 AMP 50 HP 240 VAC 3-POLE

No longer available
SQUARE D SAFETY SWITCH D324N SER. E3 TYPE 1 ENCL. 200 AMP 50 HP 240 VAC 3-POLE
$224.99 (USD)
Description
SQUARE D
SAFETY SWITCH
**WARRANTY INCLUDED WITH PURCHASE**
**REMOVED IN WORKING CONDITION, SEE PICTURES**
--200 AMP // 240 VAC // 50 HP // 3-POLE--
CAT#: D324N
STK #
SDSQ-08
WE ARE ONE OF THE NATIONS
LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED
INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1
SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING
WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR
EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR
PRODUCTS
(
UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL
ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Square D |
| Model | H324-N |
| Condition | Used |
| Operation Method | On/Off |
| Type | Disconnector |
| Current Type | AC |
| Control Style | Switch |
| Maximum Amperage | 200 A |
| Voltage | 240 V |
| Current Rating | 151-200 A |
| Number of Poles | 3 |
| Application | Industrial |
| Country of Origin | United States |










