NIB EATON 200 AMP HEAVY DUTY SAFETY SWITCH DH364UGK2 TYPE 1 3-POLE 150 HP 600 V

NIB EATON 200 AMP HEAVY DUTY SAFETY SWITCH DH364UGK2 TYPE 1 3-POLE 150 HP 600 V
$650 (USD)
or
Call (260) 387-7910
Description
EATON
HEAVY-DUTY SAFETY SWITCH
**WARRANTY INCLUDED WITH PURCHASE**
**REMOVED IN WORKING CONDITION, SEE PICTURES**
--200 AMP // 600 VAC // 150 HP // 3-POLE--
TYPE 1 ECLOSURE
CAT#: DH364UGK2
STK#:
SDCH-17
WE ARE ONE OF THE NATIONS
LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED
INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1
SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING
WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR
EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR
PRODUCTS
(
UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL
ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Eaton |
| Model | DH364UGK2 |
| Condition | New |
| Maximum Amperage | 200 A |
| Color | Gray |
| Current Rating | 151-200 A |
| Operation Method | On/Off |
| Type | Disconnector |
| Current Type | AC |
| Control Style | Switch |
| Voltage | 551-600 V |
| Number of Poles | 3 |
| Features | Heavy Duty |
| Application | Industrial |
| Country of Origin | United States |














