CUTLER-HAMMER CONTACTOR C10JN3 NEMA SIZE 6 540 AMP 600 VAC 3-POLE 3-PHASE

CUTLER-HAMMER CONTACTOR C10JN3 NEMA SIZE 6 540 AMP 600 VAC 3-POLE 3-PHASE
$824.99 (USD)
or
Call (260) 387-7910
Description
CUTLER HAMMER
NEMA SIZE 6 CONTACTOR
**REMOVED IN WORKING CONDITION, SEE PICTURES!**
**30 DAY WARRANTY INCLUDED!**
--540 AMP // 600V // 3 POLE--
W/ 480V COIL
MODEL#: C10JN3
STK: MEC-123
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Cutler-Hammer |
| Model | C10JN3 |
| Condition | Used |
| Mounting Style | Surface Mount |
| Type | NEMA Contactor |
| Current Type | AC |
| Maximum Amperage | 540 A |
| NEMA Size | Size 6 |
| Number of Phases | 3 |
| Coil Voltage | 480 V |
| Current Rating | 540 A |
| Number of Poles | 3-Pole |
| Country of Origin | United States |








