EATON VACUUM CONTACTOR DIL-M580 XTCE580N 600 VOLT 980 AMP 600 HP COIL: 110-240V

EATON VACUUM CONTACTOR DIL-M580 XTCE580N 600 VOLT 980 AMP 600 HP COIL: 110-240V
$1,649.95 (USD)
or
Call (260) 387-7910
Description
EATON
CONTACTOR
**REMOVED IN WORKING CONDITION, COMES WITH WARRANTY!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE**
--980 AMP // 600 VOLT // 600 HP // 3-POLE // 3-PHASE--
--COIL: 110-250 VOLT--
PART #: DIL-580N // XTCE580N
STK #
CCH-251
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS ( UNLESS OTHERWISE NOTED ) THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Eaton |
| Model | XTCE580N, DIL-580N |
| Condition | Used |
| Type | Definite Purpose Contactor |
| Current Type | AC |
| Maximum Amperage | 980 A |
| Horsepower | 600 hp |
| Coil Voltage | 100/250 V |
| Current Rating | 980 A |
| Number of Phases | 3 |
| Number of Poles | 3-Pole |












