NEW ALLEN BRADLEY STAINLESS STEEL 4X ENCLOSURE 1494G-DC3N 100 AMP DISCONNECT

NEW ALLEN BRADLEY STAINLESS STEEL 4X ENCLOSURE 1494G-DC3N 100 AMP DISCONNECT
$2,150 (USD)
or
Call (260) 387-7910
Description
ALLEN BRADLEY
STAINLESS STEEL ENCLOSURE
**USED CONDITION, WARRANTY IS INCLUDED!!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--100 AMP MAX // 600 VOLT // STAINLESS STEEL--
NEMA 4X: WEATHER, CHEMICAL, WATER, & DUST RESISTANT
20.5" X 30" X 9.75"
CAT# 1494G-DC3N
STK # ENCL-42
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Allen-Bradley |
| Model | 1494G-DC3N |
| Condition | New |
| Mounting Style | Bolt-On |
| Maximum Amperage | 100 A |
| Number of Phases | 3 |
| Current Rating | 91-100 A |
| Material | Stainless Steel |
| Suitable For | Exterior, Interior, Wall |
| Type | Enclosure |
| Current Type | AC |
| Voltage | 551-600 V |
| Features | Waterproof |
| Number of Poles | 3 |
| Box Shape | Rectangular |
| Resistance Properties | Acid Resistant, Antimicrobial Resistant, Chemical Resistant, Corrosion Resistant, Dust Resistant, Moisture Resistant, Rustproof, Water Resistant, Weather Resistant |
| Application | Industrial |
| Finish | Stainless Steel |







