CUTLER HAMMER SRNR3NL4E1-C250MB44 / SJS50VW430 CONTACTOR 360 AMP 4160 VOLTS

CUTLER HAMMER SRNR3NL4E1-C250MB44 / SJS50VW430 CONTACTOR 360 AMP 4160 VOLTS
$2,249.99 (USD)
or
Call (260) 387-7910
Description
CUTLER HAMMER
MEDIUM VOLTAGE AC CONTACTOR
**REMOVED IN WORKING CONDITION! 30 DAY WARRANTY INCLUDED!**
**HIGHER QUALITY PICTURES CAN BE PROVIDED ON REQUEST!**
--360 AMPS // 3 PHASE // 4160 VOLTS--
COIL: 120V
P/N:
SRNR3NL4E1-C250MB44
TYPE:
SJS50VW430 MODEL C
W/:
9917D443H22 CT
STK#:
CCH-139
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS ( UNLESS OTHERWISE NOTED ) THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | CUTLER HAMMER |
| Model | SRNR3NL4E1-C250MB44 |
| Condition | Used |
| Type | Definite Purpose Contactor |
| Current Type | AC |
| Maximum Amperage | 360 A |
| Contact Configuration | 3PST-NO |
| Number of Phases | 3 |
| Coil Voltage | 120 V |
| Current Rating | 360 A |
| Number of Poles | 3-Pole |
| Country of Origin | United States |







