CUTLER-HAMMER AMPGARD MEDIUM VOLTAGE CONTACTOR SJS25VW430 2400V 360A COIL: 120V

CUTLER-HAMMER AMPGARD MEDIUM VOLTAGE CONTACTOR SJS25VW430 2400V 360A COIL: 120V
$3,750 (USD)
or
Call (260) 387-7910
Description
CUTLER-HAMMER
MEDIUM VOLTAGE AMPGARD CONTACTOR
**REMOVED IN WORKING CONDITION! 30 DAY WARRANTY INCLUDED!**
**HIGHER QUALITY PICTURES CAN BE PROVIDED!**
--2400V // 360A // 3-PHASE--
COIL: 120V
P/N:
SMAN3FN4A1-P1 // SJS25VW430
STK:
MEC-1018
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL
SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL
ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1
SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING
WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR
EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR
PRODUCTS
(
UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL
ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST T
HEM.
Specifications
| Manufacturer | Cutler-Hammer |
| Model | SMAN3FN4A1-P1, SJS25VW430 |
| Condition | Used |
| Current Type | AC |
| Maximum Amperage | 360 A |
| Coil Voltage | 120 V |
| Number of Phases | 3 |
| Current Rating | 360 A |
| Number of Poles | 3-Pole |
| Country of Origin | United States |









