CUTLER-HAMMER AC CONTACTOR SL50K230 200 AMP 3-PHASE 4160 V MAX 120 CONTROL VOLT

CUTLER-HAMMER AC CONTACTOR SL50K230 200 AMP 3-PHASE 4160 V MAX 120 CONTROL VOLT
$3,250 (USD)
or
Call (260) 387-7910
Description
CUTLER-HAMMER
AC VACUUM CONTACTOR
**GOOD CONDITION, COMES WITH WARRANTY, CHECK PICTURES!**
**BUY WITH CONFIDENCE**
--200 AMP // 4160 VAC MAX // 120 CONTROL VOLT // 3-PHASE--
CAT#: SL50K230
STK#: CCH-193
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Cutler-Hammer |
| Model | SL50K230 |
| Condition | Used |
| Type | Vacuum Contactor |
| Current Type | AC |
| Maximum Amperage | 360 A |
| Coil Voltage | 120 V |
| Current Rating | 200 A |
| Number of Phases | 3 |
| Country of Origin | United States |







