SQUARE D TELEMECANIQUE LC1K 0601 F7 CONTACTOR 15 AMP 600V 110V COIL LC1K0601F7

SQUARE D TELEMECANIQUE LC1K 0601 F7 CONTACTOR 15 AMP 600V 110V COIL LC1K0601F7
$9.50 (USD)
Shipping: US $8.65 USPS Priority Mail®.
or
Call (260) 387-7910
Description
SQUARE D TELEMECANIQUE CONTACTOR
** GOOD USED SHAPE WITH WARRANTY! **
** QUANTITY AVAILABLE BUY WITH CONFIDENCE ! **
--15 AMP // 600V // 3 PHASE--
110V COIL
MODEL:
LC1K0601F7
STK:
CSQ-66
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
DRUMMOND INDUSTRIES
Specifications
| Manufacturer | SQUARE D ; TELEMECANIQUE |
| Model | LC1K 0601 F7 |
| Condition | Used |
| Maximum Amperage | 15 A |
| Current Type | AC |
| Number of Poles | 5-Pole |
| Coil Voltage | 110 V |
| Number of Phases | 3 |







