EATON CONTACTOR C25DND330 SER. D1 30 AMP 600 VAC 3 POLE COIL: 120 VAC 15 HP

EATON CONTACTOR C25DND330 SER. D1 30 AMP 600 VAC 3 POLE COIL: 120 VAC 15 HP
$35 (USD)
Shipping Included! US $9.50 delivery in 2–4 days
Location:Fort Wayne, IN
or
Call (260) 387-7910
Description
EATON
CONTACTOR **REMOVED IN WORKING CONDITION!**
**30 DAY WARRANTY INCLUDED!** --30A // 3-POLE // 600 VAC // 15 HP-- CAT: C25DND330 SER. D1 STK#: CCH-142 // CCH-171
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS DRUMMOND INDUSTRIES 2603877910 LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS ( UNLESS OTHERWISE NOTED ) THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Eaton |
| Model | C25DND330 |
| Condition | Used |
| Stock Number | CCH-142 |
| Full Load Amperage Rating | 30 A |
| Maximum Amperage | 30 A |
| Current Rating | 30 A |
| Number of Phases | 3 |
| Coil Volts | 120 VAC |
| Type | Definite Purpose Contactor |
| Current Type | AC |
| Resistive Full Load | 40 A |
| Horsepower | 15 hp |
| Coil Voltage | 110/120 V |
| Number of Poles | 3-Pole |








