BENSHAW RSC-9 SIZE 00 MAGNETIC CONTACTOR RSC-9 20 AMP 600V 120 VAC COIL

BENSHAW RSC-9 SIZE 00 MAGNETIC CONTACTOR RSC-9 20 AMP 600V 120 VAC COIL
$14.50 (USD)
Shipping: US $9.50Ā USPS Priority Mail Padded Flat Rate EnvelopeĀ®.
or
Call (260) 387-7910
Description
BENSHAW
NEMA SIZE 00
MAGNETIC CONTACTOR
CAT#
RSC-9
20 AMP // 600 VAC // 120 VAC COIL
STK#
CMI-01
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL
SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL
ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1
SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING
WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR
EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR
PRODUCTS
(
UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL
ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Benshaw |
| Model | RSC-9 |
| Condition | Used |
| Type | Definite Purpose Contactor |
| Current Type | AC |
| Maximum Amperage | 20 A |
| NEMA Size | Size 00 |
| Coil Voltage | 120 V |
| Current Rating | 20 A |
| Number of Phases | 3 |
| Number of Poles | 3-Pole |








