GENERAL ELECTRIC CONTACTOR CR353AB3AA1 25 AMP 600 VAC 3-PHASE 3-POLE COIL: 120V

GENERAL ELECTRIC CONTACTOR CR353AB3AA1 25 AMP 600 VAC 3-PHASE 3-POLE COIL: 120V
$14.50 (USD)
Shipping: US $10.00 USPS Priority Mail®.
or
Call (260) 387-7910
Description
GENERAL ELECTRIC
CONTACTOR
**GREAT SHAPE WITH WARRANTY**
**READ DESCRIPTION, SEE PICTURES**
--25 AMP // 600 VAC // 3-POLE--
COIL: 120V
MODEL: CR353AB3AA1
STK: CGE-01
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL
SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL
ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1
SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING
WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR
EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR
PRODUCTS
(
UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL
ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM
Specifications
| Manufacturer | GE |
| Model | CR353AB3AA1 |
| Condition | Used |
| Current Type | AC |
| Type | Definite Purpose Contactor |
| Maximum Amperage | 25 A |
| Coil Voltage | 120 V |
| Number of Phases | 3 |
| Current Rating | 25 A |
| Number of Poles | 3-Pole |






